Błędy przy modernizacji i remontach starych budynków:

[ 1 ] => Błędy w projektach i przy budowie domów
[ 2 ] => Błędy w nowym budownictwie
[ 3 ] - - Błędy przy modernizacji i remontach starych budynków

1. Amatorsko wykonane instalacje elektryczne, antenowe i multimedialne (domofony, brak linii telefonicznej, brak sieci internetowej).
2. Wymiana wadliwej instalacji tylko do rozdzielki lub rozgałęzienia na piętrze
3. Brak przewodów ochronnych
4. Złe dopasowanie izolacji cieplnej-zewnętrznej; Brak barier p.poż.
5. Brak względnie niewłaściwa izolacja cieplna dachu i piwnic
6. Las anten satelitarnych i radiowo-telewizyjnych na dachu (mieszkania spódzielcze, budynki wielorodzinne); Brak jakichkolwiek zabezpieczeń!
7. Brak dokumentacji lub jej uzupełnienia
8. Zamocowanie listw przedłużaczy pod tynkiem (m.in. w Mysłowicach)
9. Brak puszek instalacyjnych przy wyłącznikach oświetlenia lub przyciskach dzwonkowych (stare budownictwo np. Katowice-Szopienice, Sosnowiec)
10. Mieszanina przewodów (linka, drut strzałowy, itd. przy przyciskach i wyłącznikach na 230 Volt (np. Chorzów, Katowice-Szopienice, Sosnowiec)
11. Brak, względnie niewłaściwie wykonana instalacja ochronna.
12. Źle wykonana izolacja termiczna (mostki cieplne, brak izolacji murów zewnętrznych piwnic.

Nie to, że działa (domofony, instalacje elektryczne) jest wystarczające - Brak zasad prowadzenia instalacji to nic innego jak niewypał lub bomba zegarowa: kiedyś wybuchnie; Możliwość porażenia prądem i przyczyny pożarów głównie tu mają swój początek. Co ciekawe - większość wypadków nie jest wykazywana w statystykach gdzie bezpośrednią przyczyną jest porażenie prąde elektrycznym: Tu liczy się efekt końcowy np. upadek z drabiny.
Fachowiec nigdy nie układa instalacji po przekątnej lub "gdzie mi się podoba" (Bytom, Katowice-Szopienice, Mysłowice, Sosnowiec, Tychy).
Budowa i przygotowanie pod instalację (we własnym zakresie) powinno być konsultowane z dobrym fachowcem na każdym etapie budowy! Oszczędzanie na instalacji to tak samo jak jazda samochodem na łysych oponach. LINKI:
=>Przyczyny pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych
=> Przyczyny pożarów
=> Najczęstrze przyczyny pożarów
=> ABC ubezpieczeń nieruchomości

Nie należy zapominać, że każdy właściciel domu ma w dokumentacji projektowej taki zapis:
Zgodnie z art. 63 ustawy z dn.7.07.1994. (Prawo Budowlane), właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, jest zobowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu, wszystkie dokumenty i opracowania projektowe, związane z budową.

Po co to komu? Całkiem proste: Nieszczęścia chodzą parami - Tu może być do pary spowodowanie śmierci (niezgodność z projektem i/lub z przepisami, brak faktycznego odbioru "za podpis... 1.200... 1.500 zł").
Właściciel odpowiada za negatywne skutki a nie zawsze ofiarą jest nielubiana osoba. Nie jest to szczęcie w nieszczęściu! Słone kary, zasądzone odszkodowanie i brak pieniędzy z firmy asekuracyjnej! Podkładka chroni inwestora; W wypadku braku dokumentacji powołany biegły wykryje wszelkie "własne udoskonalenia" i zrobi nową - na koszt właściciela posesji.